Rīgas latgaliešu biedrības “Trešō zvaigzne” pasākums I.Kozakēvičas LNKBA Namā 2016. gada 9. aprīlī

Pasākums bija veltīts  žurnāla ”Katōļu Dzeive” iznākšanai un garīdznieka un literāta Miķeļa Dukaļska 145. dzimšanas dienas atcerei 2016. gada 9. aprīlī Rīgā, Slokas ielā 37.

Latgлатг7

LOGO ANKOLЛого 2

Biedrības vadītāja Laura Mozga atklāja pasākumu un latgalisko izdevumu izstādi, kuru bija sagatavojusi SIA ”KDz” kapitāldaļu īpašniece Agnese Mamaja. “Latgolys Studentu centra” folkloras kopa “Ceidari” ar vadītāju Martu Vaivodi priekšgalā ievadīja pasākumu ar divām latgaliešu tautasdziesmām. Žurnāla atbildīgā redaktore Maruta Latkovska iepazīstināja ar Atmodas laikā atjaunoto žurnālu “Katōļu Dzeive”. Viņa pastāstīja par žurnāla izdošanas sākuma posmu no 1926. gada līdz 1940. gadam, kā arī par darbu žurnāla atjaunošanā un izdošanā no 1989.gada līdz 2014. gadam, pateicās biedrībai par atbalstu žurnālam. Veidojās dzīvs dialogs ar klausītājiem, arī klātesošie dalījās atmiņās par šajā laikā pieredzēt.

  Par savu sadarbību ar žurnālu “Katōļu Dzeive” un publikācijām valodniecības un Latgales kultūrvēstures jautājumos tajā pastāstīja Dr. philol. L. Leikuma. Viņa uzsvēra, ka tā bijusi lieliska iespēja par saviem jaunatradumiem operatīvi pastāstīt citiem, atspoguļot dažādas svarīgas Latgales kultūras dzīves aktivitātes. L. Leikuma klausītājiem dāvināja „KDz” 1990. g. numuru ar savu rakstu par aizguvumiem latgaliešu valodā, raksta idejas klausītājos raisīja dzīvas debates. Latgolys Studentu centra” folkloras kopa “Ceidari” ģitāras pavadījumā nodziedāja vēl dažas latgaliešu tautasdziesmas, skatītājiem un klausītājiem aktīvi piebalsojot. Literatūrzinātniece Ilona Salceviča bija sagatavojusi referātu par latgaliešu oriģinālprozas sācēju Miķeli Dukaļski, kuram šogad svinam 145. dzimšanas dienu. Viņš bija aktīvi darbojies drukas aizlieguma laikā Latgalē. I. Salceviča parādīja arī vairākas vēsturiskas fotogrāfijas no ģimenes albuma, kurās bija redzams gan mācītājs M. Dukaļskis, gan citi 20. gs. sākuma latgaliešu kultūras darbinieki Pēterpilī (Sanktpēterburgā). Referente arī nolasīja dažus M. Dukaļska prozas fragmentus.

Noslēgumā pasākuma vadītāji A. Šveds un L. Mozga pasniedza ziedus un pateicās visiem dalībniekiem, kuri uzstājās ar saviem priekšnesumiem. Jubilāru sveikšana turpinājās Kamīnzālē neformālā gaisotnē.

латг2латг3

Advertisements

Komentēšana ir slēgta.

%d bloggers like this: