Pasākumu veltījam divām nozīmīgām jubilejām armēņu kultūrā

Latvijas armēņu kultūras centrs (LAKC) savu jauno pasākumu veltīja divām nozīmīgām jubilejām. Pasākums notika LNKBA nama Lielajā zālē 29. jūnijā cikla “Vasaras vakari-2022 Slokā, 37” ietvaros. Viena vakara daļa bija veltīta izcilajam dzejniekam Jegiše Čarencam (viņam varēja būt 125 gadi). Un otra – Arama Hačaturjana baletam “Gajane”, kas ar lieliem panākumiem 1970. gadu beigās tika iestudēts un rādīts uz Latvijas Operas skatuves (horeogrāfs bija šobrīd mākslas pasaulē slavenā personība Boriss Eifmans).

Divas kontrastējoši daļās izveidoja programmu. Dzejnieka liktenis bija traģisks, Staļina laikos viņš tika arestēts un 1937. gadā cietuma slimnīcā mira. Vēlāk viņa dzejoļus tulkoja tādi dzejas meistari, kā A. Ahmatova, A. Tarkovskis, P. Vegins… Diemžēl tulkojumu latviešu valodā vēl nav. Baleta “Gayane” liktenis – kopumā var nosaukt par spilgtu. Balets tika rādītas visā pasaulē. Partitūras fragmenti skan labāko diriģentu, izcilu orķestru izpildījumā. Lai gan, jāatzīmē, līdz pat šai dienai tiek meklēts librets, kurā nebūtu ideoloģijas nokrāsu.

Koncertu LNKBA Namā brīvi, balstoties uz faktiem, vadīja žurnālists Hasmiks Nurijanjans. Profesors Rafi Harajanjans, balstoties uz personīgām atmiņām par tikšanos ar izcilu komponistu, stāstīja par Arama Hačaturjana ilggadējām saitem ar Latviju. Kopā ar jauno pianisti Angelīnu Amolinju uz klavierēm viņš ar entuziasmu izpildīja daļjas no baleta “Gajane”. Armēņu dejas skaisti dejoja Francisa. Ludmila Bychkova sagatavoja interesantu video rindu. Šis daudzkomponentu mākslas akcijas režisors bija jauns rīdzinieks Ispirs Kharajanjans. Runāja armēņu valodā cienījamais Armēnijas Apustuliskās Baznīcas Baltijas valstīs eparhijas bīskaps Vardans Navasardjans (protams, runa tika tulkota). Viņš Viņš atzinīgi novērtēja pasākumu, kurā iepazīstināja Latvijas iedzīvotājus, stāstīja par nozīmīgajām Armēnijas kultūras parādībām.

Komentēšana nav pieejama.

%d bloggers like this: